Muzika i hrana—kako zvuk utiče na tvoj ukus?

16. 8. 2024.

Koja je to veza između muzike i hrane? Možda se ova spona učini neobičnom, ali istraživanja su više puta pokazala da muzika može značajno da utiče na naše gastronomske preference.

Muzika i hrana—kako zvuk utiče na tvoj ukus?

Naše ponašanje prilikom odabira hrane je često uslovljeno okruženjem u kojem se nalazimo, a upravo muzika koja je u pozadini igra veliku ulogu u tome.

Naučnici su proučavali kako različiti žanrovi i jačina zvuka mogu uticati na naš apetit. Jedno američko istraživanje, na primer, pokazuje da džez muzika poboljšava apetit, dok hip-hop, sa svojim bržim ritmom, ima suprotan efekat. Zanimljivo je, doduše, što je druga, danska studija dala drugačije rezultate—harmonijski ritmovi, poput džeza i klasične muzike, nas zapravo podstiču da manje jedemo.

Kako je moguće da ove dve studije dolaze do suprotnih zaključaka? Objašnjenje može da bude u tome što različiti ritmovi imaju svoje jedinstvene uticaje na naše telo i um. Naime, muzika koju karakterišu harmonijski ritmovi je neretko opuštajuća, i upravao taj faktor doprinosi da se hrana duže zadržava u usnoj duplji doprinoseći subjektivnom osećaju sreće i potrebi za daljim unosom hrane. Sa druge strane, brži ritmovi doprinose bržem otklanjanju ukusa same hrane i stvaranju osećaja nezadovoljstva i stresa.

Spoljni stimulansi na ukus bili su predmet istraživanja i Univerziteta u Oksfordu, odnosno profesora Čarsa Spensera koji je analizirao kako određeni začini i „emocionalnost” hrane, poput čokolade, utiču na naše ukuse. Zaključak većine istraživanja jeste da tiha, harmonična muzika doprinosi izboru zdravijih obroka, dok brza i glasna ima suprotan efekat.

Švedska studija je sprovela eksperiment na posetiocima jednog restorana, gde su puštani različiti žanrovi muzike u rasponu od 55 do 70 decibela. Rezultati su pokazali da je glasna muzika dovela do toga da 44% posetilaca izabere nezdrav obrok, dok je tiha muzika taj procenat smanjila na 14%. Zanimljivo je da su u uslovima bez muzike posetioci u 50% slučajeva birali nezdrav obrok.

Takođe, istraživanja pokazuju da glasna muzika ometa našu sposobnost donošenja racionalnih odluka, što utiče na izbor nezdravijih opcija hrane. To može da objasni zašto na festivalima i koncertima češće posežemo za brzim i nezdravim zalogajima—ili su nam takva jedino tu i dostupna?

Studije po pitanju odnosa muzike i hrane idu toliko daleko da se čak nastoje kvantifikovati spone koje zvuk može imati na vrlo specifične ukuse. Recimo, smatra se da klasična muzika poboljšava ukus limuna, pomorandže i grejpa, tačnije agruma, dok se nečija preferenca ka konzumaciji kafe dovodi u vezu sa ljubavi prema gudačkim instrumentima.

Za kraj, važno je biti oprezan pri tumačenju mnogih i unakrsnih rezultata ovakvih istraživanja kako ne bi bismo potpali pod polje dezinformacija. Metodologija je ključna, a muzika, iako deluje bezopasno, svakako može da bude alat za suptilnu i neposrednu manipulaciju naših izbora.

Tako da sledeći put kada se premišljaš šta bi za ručak, obrati pažnju na muziku koja je u pozadini, jer ono što slušaš možda ima veći uticaj na tvoj izbor nego što misliš. Šta ti je važnije—ukus hrane ili zvuk muzike koji te prati dok je spremaš i degustiraš?

Coolivery kompleti

Veliki broj opcija

Uživaj u ogromnom broju kombinacija jela koje naš tim smišlja za tebe. Probaj sada!

Biraj drugačiji doručak, ručak , večeru....

Načini plaćanja

  • Raiffeisen Bank
  • Visa Secure
  • ID Check
  • Visa
  • Maestro
  • MasterCard
  • Dina card

Društvene mreže

  • Instagram
  • Facebook
  • TikTok
  • Youtube
  • Linkedin

Mapa Sajta

Support

Piši ukoliko imaš pitanja!

Copyright © Coolivery logo white yellow